Батьківська скринька
Мовленнєва функція є однією з найважливіших функцій людини. У процесі мовленнєвого розвитку в неї формуються вищі психічні форми пізнавальної діяльності, здатність до понятійного мислення. Оволодіння мовленням сприяє плануванню та регуляції поведінки. Дитина з добре розвиненим мовленням легко вступає в спілкування з дорослими, здатна зрозуміло висловлювати свої думки, побажання, ставити запитання, домовлятися зі своїми однолітками про гру. І навпаки, незрозуміле мовлення дитини ускладнює її стосунки з людьми і нерідко негативно позначається на характері.
В нашому інклюзивно-ресурсному центрі отримують логопедичну допомогу діти з особливими освітніми потребами. Фізичне, психічне та інтелектуальне виховання дитини починається в ранньому дитинстві. Усі навички, в тому числі правильного мовлення, формуються в сім’ї. Мовлення дитини формується на прикладі мовлення рідних та близьких їй людей: матері, батька, дідуся, бабусі, старших сестер та братів. Існує думка про те, що мовлення дитини розвивається самостійно, без спеціального втручання та допомоги дорослих, начебто дитина сама, поступово оволодіває правильною вимовою. Насправді невтручання в процес формування дитячого мовлення майже завжди стає причиною відставання в розвитку. Мовленнєві недоліки, що з’явилися в дитинстві, з великими труднощами переборюються в наступні роки. Саме тому важливо, щоб у родині були створені умови для формування мовлення дитини, починаючи з раннього віку. Дуже важливо, щоб маля з раннього віку чуло правильне, чітке мовлення, на прикладі якого формуватиметься його особисте.
Недоречно і навіть небажано говорити з малюком його ж мовою, повторюючи спотворені слова (дитина часто чує «диви» замість «дивись», «маєнький» замість «маленький», «мольоцько» - «молоко» тощо), це може гальмувати розвиток мовлення.
Особливо чітко потрібно вимовляти незнайомі, нові для дитини, а також багатоскладові слова. Звертаючись безпосередньо до дитини, ви спонукаєте її до відповіді, а вона уважно прислухається до вашого мовлення.
У життя дітей світ входить поступово. Спочатку дитина пізнає те, що оточує її в сім’ї, в дитячому садку. З часом її життєвий досвід збагачується. Важливу роль при цьому відіграють щоденні враження від спілкування з людьми. Світосприймання дитини визначається ще й тією інформацією, яку вона отримує по телебаченню та з Інтернета. Дитина не може лише споглядати, вона прагне до активної взаємодії з навколишнім середовищем. Безпосередній контакт дитини з предметами дає змогу пізнати ті властивості, яими вони різняться, і викликає у дитини безліч запитань. Задовольнити дитячу допитливість, залучити її до активого пізнання навколишнього світу, оволодіння способами пізнання зв’язків між предметами та явищами допомагає гра.
Шановні батьки!
Навчання дітей із важкими порушеннями мовлення передбачає їхній всебічний розвиток і спирається на принцип гуманізації освіти дітей з особливими освітніми потребами, що має на меті інтеграцію дитини в суспільство.
Дбайливим, зацікавленим та відповідальним
батькам
Саме у грі можна найефективніше здійснювати корекцію мовлення. Тому плануючи свої заняття, використовую різноманітні цікаві ігри, вправи, вірші, іграшки, потішки тощо. І у звичайній для дитини формі діяльності спілкуюсь з нею «на рівних». Різноманітні ігрові ситуації змушують дитину самостійно спілкуватися, відволікаючись від свого мовленнєвого дефекту. Гра сама по собі позитивно впливає на загальний психічний стан дитини і викликає у неї відповідну фантазію та активність, що збільшує ефективність корекційної роботи.