top of page

    Гарно розвинене мовлення дитини є запорукою її успішного навчання в школі. У дошкільний період дитинства мовлення малюка розвивається найбільш інтенсивно.

  Всі ми знаємо, що для дітей з вадами мови використовують низку спеціальних методик, які направлені на вирішення корекційних задач. Це - психогімнастика, ігротерапія, етнотерапія, артотерапія. Але є один із важливіших засобів, який пов'язаний з усіма цими методиками, і між предметні зв'язки учителя-логопеда і музичного керівника пов'язані тісніше над усі вищезгадані методики.

Логоритмічні заняття
в практиці корекційної роботи
вчителів-логопедів

Це - логоритміка.

   «Головна задача логоритміки - це виховання і розвиток почуття ритму крізь рухи шляхом розвитку слухової уваги та поліпшення мови шляхом виховання ритму мови».

   Логоритміка - це низка вправ, завдань, ігор, що поєднує в собі музику і рухи, музику і слово, музику, слово і рухи. І все це направлення на вирішення корекційних, освітніх, а також оздоровчих задач.

Якщо ми проаналізуємо рекомендовані схеми, які пропонують різні автори, то ми помітимо, що до них включено різні види музичної діяльності: співи, слухання музики, музично-ритмічні рухи, гра на дитячих музичних інструментах.

  Співи - включають в себе вправи та підспівки для тренування периферичного відділу мовного апарату а також вправи для розвитку дрібної моторики, ігри зі співами, координацію співів і рухів.

Сприйняття музики (слухання) - використовується для релаксації для активізації і розвитку слухової уваги а також розвитку вольових рис характеру.

   Музично-ритмічні рухи - мають на увазі вправи, ігри зі співами та словом, інструментальні ігри для розвитку уваги, пам'яті, координації рухів, орієнтації у просторі, почуття ритму, тощо.

Гра на музичних інструментах - допомагає розвитку почуття ритму та дрібної моторики.

Виходячи з усього цього, можна зробити висновки: музичний керівник, який знайомий з основами логопедії та зацікавлений в роботі з дітьми, у яких присутні вади мови повинна допомагати в корекційній роботі кожній дитині.

  Логоритміка - це система музично-ритмічних, мовно-ритмічних і музично-мовних ігор і вправ, які проводяться в цілях логопедичної корекції.

  Основний принцип побудови вправ з логоритміки — тісний зв'язок рухів з музикою, поєднання ритму з мовним матеріалом. Слово може бути використане у різноманітних формах. Це й тексти пісень, хороводів, драматизації з піснями, інсценування на задану тему. Використання слів дає можливість створювати цікаві логопедичні ігри та забави, які поєднують ритми у віршовані форми. Діти сприймають логоритмічні вправи з емоційним задоволенням.

Засоби логопедичної ритміки

Дані засоби сприяють корекції у малюків вад мовлення.

Система логоритмічних занять припускає

Логоритмічні заняття впливають на поведінку дітей з мовною патологією. Без знання психології дитини відповідного віку і тих відхилень від норми, які виникли через дефекти мовлення, не можна правильно впливати на неї.

Етапи логоритмічної (корекційної) роботи

ЕТАП 1  Обмеження мови

ЕТАП 2  Виховання поєднальної і відображувальної мови

ЕТАП 3  Запитально-відповідальний

ЕТАП 4  Самостійна мова

ЕТАП 5  Закріплення мовної активності в поведінці і словесному спілкуванні

Структура логоритмічних занять

  1. частина: Вступна.

  2. частина. Головна.

  3. частина. Заключна.

Матеріал який зазвичай використовується на заняттях.

  1. Вправи на засвоєння основних рухів

  2. Вправи на розвиток орієнтації у просторі

  3. Загальнорозвиваючі вправи

  4. Вправи в танцювальних рухах

  5. Вправи для розвитку дрібної моторики

  6. Вправи, що регулюють м'язовий тонус

  7. Вправи, які виховують музично-ритмічне відчуття

  8. Вправи на активізацію уваги

Please reload

   Логоритміка - найкращий показник роботи музичного керівника з учителем-логопедом, їх співпраці. Адже корекційні задачі, які вирішують обидва спеціаліста - однакові: допомогти дитині повірити у свої можливості, розбудити її внутрішні можливості, полегшити їй процес адаптації у суспільному житті.
   Якщо підходити до цього заняття творчо, кожне з них стане неповторним, цікавим, яскравим, та водночас, зможе вирішити багато складних корекційних задач.
bottom of page