Батьки, які приділяють належну увагу розвитку свого малюка, знають, що будь-яке заняття з ним буде ефективнішим, якщо зробити його наочним. Ось і до початку обстеження потрібно підготувати відповідні предмети, картинки, іграшки.
Визначаємо рівень мовленнєвого
розвитку дитини:
ПРАКТИКА
Проводити обстеження слід таким способом: один з дорослих спілкується з дитиною і, граючи з нею, з'ясовує питання, які його цікавлять, а другий фіксує відповіді малюка, записуючи кожне його слово. Дитині надається зразок правильної відповіді (наприклад, «одна лялька»), надалі дорослий пропонує слова для узгодження. Не виправляє, якщо дитина відповідає неправильно. Не підказує, якщо дитина мовчить. Не наполягає на відповіді.
Просто той, хто фіксує відповіді, робить прочерк у своїй схемі, або записує те, що сказав малюк. За будь-яку відповідь дитини категорично забороняється лаяти або соромити її. Під час обстеження мовлення дитини будь-які спроби відповісти (навіть якщо дитині це не завжди вдається або відповідь її неправильна), потрібно обов'язково похвалити, підбадьорити малюка.
Перед обстеженням власне мовлення дитини, слід обов'язково обстежити будову артикуляційного апарату (детальніше - тут). Для цього можна використати логопедичні ігри (детальніше - тут).
Нижче до уваги батьків представлений лексичний матеріал для обстеження мовлення дитини в домашніх умовах, який допоможе визначити ступінь розуміння дитиною певних понять, рівень звукової культури, вміння користуватися граматичними формами і багато іншого.
Утворення множини іменників від однини:
Одна шапка - дві шапки;
одина шуба - ... ;
один заєць - ... ;
одне яблуко - ... .
Утворення зменшувально-пестливих форм з використанням суфіксів:
м'яч - м'ячик;
кіт - ...;
шапка - ...;
дощ - ...;
лист - ... .
Визначення стану граматичного ладу мови
Використання прийменників.
Де живе ведмідь? (В лісі).
На що ти одягаєш шапку? (На голову).
На що ти одягаєш черевики? (На ноги).
На що ти одягаєш рукавички? (На руки).
Дорослий пропонує визначити місце розташування іграшки: на столі, під столом, за спиною, над столом.
Використання іменників у родовому відмінку.
Гра: «Чого не стало?»
Дорослий виставляє п`ять іграшок. Дитина закриває очі. Дорослий ховає одну іграшку.
Запитує: «Чого не стало?» (Не стало ведмедика).
Вимова складних слів
Запропонуйте дитині повторити складні слова:
- вихователь;
- пірамідка;
- акваріум;
- велосипед;
- космонавт;
- пилосос;
- холодильник.
Стан зв'язного мовлення
Запропонуйте переказати казку, розповідь. Визначте, чи вміє дитина складно, послідовно передавати сюжет прочитаного їй твору.
Після проведеного обстеження батькам слід проаналізувати відповіді дитини і розробити стратегію для усунення недоліків в мовленнєвому розвитку дитини.